KTG

Dlaczego warto

KTG jest niezwykle prostym badaniem, dzięki któremu lekarz może otrzymać szereg informacji o stanie zdrowia rozwijającego się w łonie matki płodu. Co więcej, zapis kardiotokograficzny pozwala również spojrzeć na prawidłowość lub nieprawidłowość akcji porodowej. Kardiotokografia jest bezinwazyjna, bezbolesna, a przy tym bardzo skuteczna w swoim działaniu. Z odpowiednim aparatem KTG szybko i dokładnie można ocenić to wszystko, czego lekarz potrzebuje do oceny płodu czy oceny akcji porodowej.

KTG
niemowlę

Od którego tygodnia

Jeśli pojawiają się przesłanki do jego wykonania, pierwsze KTG odbywa się w okolicach 25 tygodnia ciąży. Jeśli nie ma wskazań, w terminie planowanego porodu, a także podczas samej już akcji porodowej. Badanie KTG trwa około 30 minut, w niektórych przypadkach do godziny, a w czasie porodu, gdy sytuacja jest nieklarowna, kobieta musi być podłączona pod KTG przez cały czas trwania porodu. W trakcie samego badania zaleca się, aby kobieta w ciąży leżała na lewym boku bo w takiej pozycji nie uciska ona żyły głównej. 

Czym jest badanie

KTG to nazwa skrócona badania określanego mianem kardiotokografii. Polega ono na monitorowaniu serca płodu, przy jednoczesnym zapisie czynności skurczowej mięśnia macicy. A więc na KTG składają się dwa badania: tokografia i kardiografia. Przy badaniu czynności skurczowej macicy, wykorzystać można czujnik zewnętrzny, który umieszcza się na brzuchu lub wewnętrznie za pomocą cewnika. Sama zaś rejestracja czynności serca płodu, wykorzystuje elektrokardiograf lub sondę ultrasonograficzną.